Mikro Filiz Ne Kadar Sağlıklıdır?

Mikro Filiz Ne Kadar Sağlıklıdır?

Sebze yemek, birçok hastalık riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Bu muhtemelen içerdikleri yüksek miktarda vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşiklerisayesindedir.
Mikro filizler, olgun yeşilliklerden benzer ve genellikle daha fazla miktarda bu besinleri içerir.Bu nedenle, aşağıdaki hastalıkların riskini benzer şekilde azaltırlar:
- Kalp hastalığı: Mikro filizler: daha düşük kalp hastalığı riskiyle bağlantılı bir antioksidan sınıfıolan zengin bir polifenol kaynağıdır. Yapılan çalışmalar; mikro filizlerin trigliserit ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. 
- Alzheimer hastalığı: Yüksek miktarda polifenol içerenler de dahil olmak üzere antioksidan açısından zengin besinler, daha düşük Alzheimer hastalığı riskiyle bağlantılı olabilir.
- Diyabet: Antioksidanlar, şekerin hücrelere düzgün bir şekilde girmesini önleyebilecek stres türünü azaltmaya yardımcı olabilir. Laboratuvar çalışmalarında, çemen otu mikro yeşillerinin hücresel şeker alımını %25-44 oranında arttırdığı görülmüştür.
- Bazı kanserler: Antioksidan açısından zengin meyve ve sebzeler, özellikle polifenol bakımından zengin olanlar, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabilir. Polifenol açısından zengin mikro filizlerin benzer etkilere sahip olması beklenebilir.