Mikro Filizlerin Dayanıklı Hale Getirilmesi/Temel Tarifler

Mikro Filizlerin Dayanıklı Hale Getirilmesi/Temel Tarifler

Pesto

Pesto, her tür mikro filiz çeşitini korumanın mükemmel bir yoludur!

Baharat tuzu

Baharat tuzu karışımları, özellikle lezzetli mikro filizlerle de yapılabilir. Bunun için taze veya kuru mikro filizler kullanabilirsiniz. Taze mikro filizleri önceden ince bir şekilde kesin ve kaba koyup, deniz tuzu ile havanda dövün. Karışımı düz bir tabağa yayın ve bir gün kurumaya bırakın. İstenirse farklı yapraklar ve / veya biraz rendelenmiş narenciye kabukları karıştırılabilir. Baharat tuzunu sıkıca kapalı bir kutuda saklayın. Özellikle kızartılmış et veya balıga lezzetli bir aroma katacaktır.

Baharat yağı veya sirke

Özellikle aromatik mikro filizler, tatlandırmak için yağ veya sirke içine konulabilir. Yaprakları önceden doğrayın, bir kavanoza koyun ve üzerlerini sirke veya yağ ile kapatın. Yapraklar tamamen sıvı ile kaplanmalıdır. Karışımı karanlık ve serin bir yerde 4-6 hafta beklettikten sonra süzün. Baharatlı sirke ve yağlar salatalara hafif bir aroma verir.

Tereyağı karışımı

Tüm mikro filizler baharatlı tereyağı karışımları için de uygundur. Ne kadar lezzetli olursa o kadar iyidir. Tereyağını tuz, limon suyu ve karabiber ile bir kaseye koyun ve el mikseri ile köpürene kadar çırpın. Yaprakları ince ince doğrayın ve karıştırın. Bir streç film tabakasına yerleştirin ve bir ruloya sarın. Buzdolabında saklayın. Dondurucuda daha büyük miktarlar saklanabilir.